Кабошон — що це? Особливості прикрас з огранюванням кабошон

14 вересня 2021

У природі є безліч красивих, з насиченим кольором каменів. Але в первісному вигляді вони не так радують око, як уже в огранюванні. Ювеліри обробляють мінерали фасетним огранюванням, щоб ті почали грати новими фарбами, виблискували та доповнювали благородний метал. Це відомий метод обробки дорогоцінних каменів, але не єдиний. Кабошон — це особливе огранювання самоцвітів, коли їм надається округла і гладка форма. Завдяки особливій техніці полірування відсутні відколи, шорсткості та нерівності. Сам мінерал виступає за оправу та акцентує на собі увагу.

камінь кабошон

Кабошон: що це?

Камінь в цьому випадку нагадує опуклий овал. Назву йому дали у Франції, вона походить від французького слова «caboche», що в перекладі на українську означає «голова». Самоцвіти були відомі ще за часів Стародавнього Світу. Каблучки з кабошонами носили багаті жінки в Індії та Єгипті.

камінь кабошон

Найбільшу популярність представлене огранювання отримало в 17 столітті, за часів політичного діяча Жуля Мазарі. Чоловік мав дорогу колекцію коштовностей, і практично в кожній прикрасі був інкрустований діамант. Жуль настільки дорожив кожним грамом мінералу, що заборонив своїм ювелірам зрізати грані. Для мінімізації втрат самоцвітів при обробці їх почали шліфувати. Результат власника величезних статків порадував — адже тепер інкрустації дорогоцінних каменів були великими, закругленими та гладкими. Алмази в огранюванні кабошон набули неабиякої популярності серед осіб, наближених до влади та знаті. Мода на представлені вироби поширилася по всій Європі та Азії, а також досягла свого піку на початку 19 століття.

Буквально 50 років тому каблучки та інші прикраси з кабошонами більше підходили жінкам середніх і старших років, а потім їх актуальність і зовсім зійшла нанівець. Це було пов'язано з тим, що нові технології дозволяють створювати інкрустації самоцвітів з тисячами граней. Просте шліфування дійсно пішло на другий план, але це не назавжди. Сьогодні, у 2021 році, модниці знову відкрили для себе такі вироби.
сережки з кабошоном

Які форми ограновування кабошон бувають

Огранювання кабошон приваблює багатьох дівчат, якщо справа стосується ювелірних прикрас, тому перед покупкою каблучки або срібних сережок з кабошоном важливо дізнатися, які форми ограновування бувають. Ювелір придумує майбутню форму самоцвіту, як тільки він потрапляє йому в руки. Яке рішення прийме майстер ювелірної справи, залежить від особливостей каменю. Бувають мінерали, з яких легко можна зробити різну форму, а іноді попадаються ті, що складно піддаються перетворенню.

каблучка з кабошоном

Є такі форми кабошона:

  • овальна;
  • кругла;
  • у вигляді краплі;
  • у вигляді серця;
  • багатокутна;
  • хрестова.

На вибір форми також впливає порода дорогоцінного каменю. Важливо уникнути тріщин, сколів і пошкоджень, тому у ювеліра має бути довга, кропітка і дбайлива робота з мінералом.

Найчастіше ювеліри вдаються до простого огранювання — коли одна сторона опукла, а інша плоска. Воно виконується легше, ніж інші форми, а виглядає елегантно і вишукано. Рідше в ювелірних майстерень виготовляють кабошон, опуклий з двох сторін. Така форма інкрустацій підійде для сережок. Іноді, для економії самоцвіт роблять порожнистим. Візуально це виглядає, як і у звичайному варіанті, а ціна нижча.
підвіска з кабошоном

Кабошони з натуральних каменів: які самоцвіти підходять для огранювання

кабошон
Кабошон — метод обробки, відповідний різному коштовному камінню. Правда, прозорі мінерали рідко піддаються даному типу, діамантам і фіанітам підходить більше фасетне огранювання. Найцікавіше в огранюванні кабошон виглядають такі мінерали:
  1. Рубін. У кабошон елегантно виглядає особливий рубін. На шліфованій поверхні утворюється зірка внаслідок заломлення світла. 
  2. Сапфір. Завдяки такій техніці обробки сапфір має насичений синій відтінок, дрібні вкраплення тільки додають каменю таємничості, а загальна картина нагадує зоряне небо. 
  3. Місячний камінь. Мінерал має молочно-блакитний відтінок. Після особливої обробки самоцвіт ніби випромінює сяйво і найкраще поєднується зі сріблом. 
  4. Кошаче око. Обробка в цьому випадку повинна бути точною та акуратною. Тільки досвідчені ювеліри можуть зберегти рідкісний малюнок на поверхні мінералу. В результаті виходить зображення, схоже на око дикої кішки. 
  5. Бірюза і малахіт. Ці два самоцвіту просто створені для обробки технікою кабошон. Срібло або біле золото в поєднанні з інкрустацією бірюзи в огранюванні кабошон — класика. 
  6. Опал. Мінерал чудово переливається в простому огранюванні без граней. 
  7. Агат. Його природний малюнок не перекривається гранями, тому повністю демонструється оточенню крізь гладку поверхню кабошона.

 

Зазвичай натуральні дорогоцінні камені не відрізняються яскравим блиском, тому в деяких випадках ювеліри застосовують додаткові шари з відтінком для посилення природного кольору мінералу. На готовий, оброблений камінь можна нанести декоративний розпис, інкрустувати в срібло і поєднувати з іншими мінералами. Фасетне огранювання істотно відрізняється від кабошон тим, що дисциплінує камінь, а кабошон залишає велику частину природної краси мінералу.
сережки з кабошоном

Мода на кабошон: заглянемо в історію

каблучка з кабошоном
Майстерні ювеліри ще в 60-х роках навчилися за допомогою кабошона перетворювати самоцвіт в мистецтво. В цьому випадку практично не видно включення, плям та точок, а якщо і видно — то ці недоліки перетворюються в переваги та доповнюють загальну композицію. Такі здавалося б дефекти створюють цікаві ефекти в камені. І при інших видах огранювання складно домогтися саме такого результату.

Кольє з кабошоном, а також інші ювелірні прикраси, займають почесне місце в історії моди, особливо це стосується другої половини минулого століття. Знамениті аксесуари найчастіше мають бурштиновий або середземноморські відтінки. Помітні та великі самоцвіти в масивній оправі зі срібла або золота — таким поєднанням могли похвалитися тільки досить забезпечені люди.

Пік на каблучки та кулони з кабошонами припав на 60-ті роки, тоді вінтажні прикраси відмінно вписувалися в стилістичні образи. Більшість аксесуарів з інкрустаціями дорогоцінних каменів були виконані в огранюванні кабошон. Правда, пройшло зовсім небагато часу, і італійці ввели в моду фасетне огранювання, але виключно для прозорих діамантів і фіанітів. Решта кольорових мінералів все ще інкрустували в кулони, персні та кольє в огранюванні кабошон. Найбільшою популярністю користувалися сапфірові вставки. Вони органічно виглядають як в сріблі, так і в білому, червоному або комбінованому золоті.
сережки з кабошоном

Популярні прикраси з кабошоном

Коштовне каміння з огранюванням кабошон використовується в різних жіночих прикрасах, в чоловічих аксесуарах застосовується вкрай рідко. І це тому, що представлене огранювання виглядає гармонійно більше в фантазійних і вигадливих формах. Наприклад, шикарно буде виглядати каблучка з білого золота або срібла з інкрустацією сапфірового серця. І ця прикраса стане пам'ятним і, мабуть, найкращим подарунком для дівчини. 

Елегантній жінці підійде кулон з кабошоном у вигляді краплі. Тут буде гармоніювати з червоним золотом гранат або рубін. Ідеальна крапля підійде для жінок у віці, лаконічний перстень з квадратним кабошоном — гарний аксесуар для чоловіка.

сережки з кабошоном
Кабошон гранат поєднується з вставками оксамиту або мережива на одязі. Бажано, щоб кольори одягу і прикраси були ідентичними або поєднувалися один з одним. А кабошон аметист часто використовується в жіночих каблучках, оскільки вигідно підкреслює красу і жіночність рук.

Легендарні прикраси з кабошоном

Прикраси з представленим огранюванням завжди виглядають вишукано та елегантно. У багатьох ювелірів виходили справжні витвори мистецтва, які згодом стали відомі в усьому світі. Пропонуємо добірку найбільш відомих виробів з огранюванням кабошон:

  • Одним з таких прикрас стала каблучка з кабошоном Trombino. Форма аксесуара нагадує духовний музичний інструмент — трубу. Прикраса була виготовлена на початку 80-х. Виріб випадково помітила Елізабет Тейлор і зрозуміла, що він підходить до кольє, яке було куплено кількома роками раніше. Так, це не був один комплект, але аксесуари за формою, огранюванням дорогоцінних каменів і стилем підходять один одному ідеально.  
каблучка з кабошоном
  • Платинова каблучка з конусним огранюванням кабошон з сапфіра. Вага дорогоцінного каменю становила понад 25 каратів. Навколо сапфіра були усіяні діаманти в класичному огранюванні з безліччю граней. Каблучка — незвичайний твір мистецтво, який однозначно заслуговує на увагу.
  • Кольє з сапфірами та діамантами, виготовлене в 1969 році. По центру кольє розташована підвіска, яку можна при необхідності відстебнути та носити як брошку на одязі. Виріб прикрашається особливим бірманським сапфіром. Вага дійсно велика — 65 каратів. Ланцюжок складається з шестикутних і ромбоподібних ланок, його дизайн оригінальний і незвичайний. Цей виріб також був подарований Елізабет Тейлор. Подарунок підніс Річард Бертон на день народження актриси. Прикраса виконана в еклектичному стилі 70-х років.

Як носити та кому підходять прикраси з кабошоном?

Прикраси з кабошонами підходять не всім і не під будь-який стилістичний образ. Зазвичай це елегантна прикраса, яка зобов'язує виглядати елегантно і стильно. В основному це прикраса для жінок середніх або старших років, хоча, якщо грамотно підібрати дизайн, каблучка або кольє з кабошоном підійде і молодій дівчині.

каблучка з кабошоном
При виборі аксесуарів враховуйте не лише вік, а й власні стилістичні образи, випадок, на який одягнете аксесуар, зовнішність, статуру і спосіб життя. Найкраще прикраси з кабошоном поєднуються з образами на світські вечірки та урочисті заходи. Можете вибрати виріб і на кожен день, але в цьому випадку інкрустація повинна бути маленькою за розміром і приглушеного кольору. Яскраві, великі прикраси залиште на вечірній вихід.
Що стосується поєднань з аксесуарною групою, то тут підібрати вироби нескладно. Враховуйте, що всі прикраси повинні бути обрані в одному стилі, кольорі. Якщо є інкрустації дорогоцінних каменів різних кольорів, то вони повинні поєднуватися між собою. Також враховуйте, що швидше за все каблучка з кабошоном виступатиме акцентом в аксесуарній групі, а значить інші аксесуари повинні бути виконані в більш спокійному і мінімалістичному дизайні.
сережки з кабошоном

Як доглядати за виробами з благородних металів?

Каблучка або сережки кабошони носять не кожен день, а з нагоди. Тому, коли знімаєте прикрасу, ховайте її в скриньку, обшиту тканиною. На час сну, тренувань, відвідувань душа, басейну або лазні, прибирання знімайте прикрасу, інакше вона швидко потьмяніє і втратить першокласний блиск.

каблучка з кабошоном
Раз на місяць рекомендуємо проводити чистку в домашніх умовах. У теплій воді розведіть мило і пару крапель нашатирного спирту. Потім потрібно опустити в розчин прикрасу на 2-3 години. По закінченню цього часу дістаньте аксесуар, промийте під проточною водою і насухо протріть.