Мальтійський хрест: значення прикраси

03 жовтня 2022

Мальтійський хрест — один із найдавніших символів. Часто кажуть, що його витоки пов’язані з епохою Середньовіччя, проте історія цього знака набагато давніша. Глибокий символізм та таємничість робить мальтійський хрест дуже популярним. Насправді складно знайти людину, яка хоча б не чула про мальтійський хрест. Найчастіше вам розкажуть про його історію хоча б кілька слів. Сьогодні ми поговоримо про мальтійський хрест, значення та його історію.

Мальтійський хрест: значення та інтерпретація орденом

Почнемо з найголовнішого, що означає мальтійський хрест. Водночас варто зазначити, що сприйняття ордену та інші інтерпретації відрізняються. Зокрема, чотири гілки та вісім променів символізували християнські та лицарські чесноти відповідно. Чотири важливі християнські чесноти: сила духу, помірність, справедливість і розсудливість.

Мальтійські хрести на орденах.

Вісім променів також пов’язують із народами, які брали участь в ордені. Це Англія (включно з Шотландією та Ірландією), Овернь, Франція, Прованс, Баварія (включно з Німеччиною), Італія, Кастилія та Португалія, Арагон. Також лицарі давали клятву, що дотримуватимуться восьми зобов’язань (принципів, прагнень):

  • жити за законом, совісті та справедливість;
  • вміти виявляти милосердя;
  • мати сміливість каятися в гріхах;
  • виявляти смиренність;
  • завжди бути щирим та чесним;
  • поважати та підтримувати правосуддя;
  • бути вірним своєму слову та ділу;
  • вірити повною вірою.

На жаль, достовірної інформації, що мав на увазі Орден Святого Іоанна, немає.

Мальтійський хрест: історія таємничого символу

Коріння символу мальтійського хреста лежить у хрестах хрестоносців. Спочатку він був символом Республіки Амальфі (на південно-західному узбережжі Італії). Хрест асоціювався із символом християнського воїна, хоча його загальна форма дещо відрізнялася від мальтійського хреста, який ми бачимо сьогодні (наконечники стріл мали порівняно ширшу основу, ніж нинішній символ мальтійського хреста).

Походження мальтійського хреста можна простежити до групи відважних ченців, які служили в притулку, побудованому на допомогу паломникам, які відвідували Святу Землю. З часом ченці також почали допомагати лицарям хрестових походів на додаток до збройного супроводу людей, які подорожують спірними територіями.

Незабаром ці «брати святого Іоанна» перетворилися на військовий орден, назвавши себе «лицарями святого Іоанна» або лицарями-шпитальєрами. На полі бою ці лицарі були змушені боротися з вогнем — буквально.

Картина з лицарями мальтійського ордену.

Вороги, сарацини, створили бомби, наповнені горючою сумішшю, яка називається нафтою. У результаті лицарям довелося боротися з ненаситним полум’ям. Їм довелося ризикувати своїм життям, щоби врятувати своїх товаришів і соратників, які потрапили в пастку полум’я. Єдина проблема полягала в тому, що густий дим заважав ідентифікувати інших лицарів та відокремити їх від ворога.

Тому для розв’язання цієї проблеми лицарі звернулися до використання хреста як розпізнавальний знак на своїх обладунках. Вони використовували Кавалерійський хрест для позначення шляхетної справи, за яку боролися. Однак його трохи стилізували, щоб одразу було видно з першого погляду. Так з’явилася емблема, яка згодом стала відома як мальтійський знак хреста.

Мальтійський орден та Україна

Мальтійський хрест на прапор запорізьких козаків.

Мало хто знає, як пов’язаний мальтійський орден із нашою батьківщиною. Запорізьких козаків часто називали лицарями, оскільки вони мали власний статут і моральні принципи. Згідно з історичними дослідженнями, козаки безпосередньо опинилися на Мальті після битви з турками на воді. Вони залишилися з орденом, стали його членами, а місцеве населення захоплювалося їх мужністю та відданістю рідній землі.

Козаки привезли в Україну символ, який згодом наносили вже на козацькі прапори.

Незалежно від того, яка теорія відповідає дійсності, відомо, що контакт між мальтійськими та українськими лицарями був. Це підтверджується історичними джерелами, фольклором та геральдикою козацьких загонів.

Мальтійський хрест: значення в езотериці та містичних вченнях

Найчастіше значення мальтійського хреста починають розбирати з його нумерологічних аспектів. Символ має чотири головні гілки, з яких проростає ще чотири гілки. Число 4 в езотеричних навчаннях означає буквально божественний процес. Це з тим, що ми маємо чотири стихії, пори року, боку світла, першоелементу, стану матерії тощо. Поділ гілки символізує двоїстість нашої природи. Наприклад, кожна із стихій може творити та руйнувати.

Мальтійський хрест вирізаний на стіні.

В езотериці мальтійський хрест має унікальне значення. Це основа основ, першопричина, першоджерело. Власне, суть нашої світобудови. Також його називають сонячним колом чи вічним колом нашого життя.

Мальтійський хрест не просто став символом лицарів. Це найдавніший оберіг для воїнів, жерців, мудреців. Ось тому знак став гербом держав, провінцій, окремих сімейств. Його часто використовують в особливих нагородах, щоби наголосити, що герой отримує благо за мужність і самопожертву.

Деякі езотерики вбачають у мальтійському хрест глибше значення:

  • уособлення сонця (його тепла, сили, захисту та руйнування);
  • втілення долі (всього людства та окремої людини), тому кажуть, що якщо людина хоче внести у своє життя позитивні зміни, їй варто носити мальтійський хрест біля серця;
  • основа всесвіту, тому часто атрибути ритуалів були прикрашені цим символом.

Також у знаку бачать число 9. Кожна гілка перетинається в єдиній точці, дев’ятій. Вважається, що це уособлення народження, становлення, розвитку та занепаду цивілізації, а також головної гідності людства — їхнє прагнення пізнання суті світобудови.

Мальтійський хрест: що означає в різних сферах?

Ювелірна прикраса мальтійський хрест.

Сьогодні мальтійський хрест продовжує бути актуальним і популярним символом. Його використовують різні авіаційні, морські, пожежні, медичні, військові інстанції у всьому світі. Не кажучи вже про власне Мальту, батьківщину мальтійського ордена. Там хрест можна побачити на багатьох історичних та культурних пам’ятках. На додаток, місцеві жителі досі під час будівництва наносять цей знак як захист будинку.

Також мальтійський хрест як символ та оберіг використовується у ювелірному мистецтві. Наприклад, у нашому каталозі є неймовірна підвіска — хрест із раухтопазом і фіанітами. Його створили за всіма канонами зображення цього символу. Це жіноча підвіска із нашої унікальної колекції Exclusive.

Також часто роблять татуювання із мальтійським хрестом. У тату мистецтві це захисний оберіг. Він символізує мужність, хоробрість, честь, здатність до самопожертви.

Людина, яка вдягає таку прикрасу або робить це тату, прагне бути хороброю та сміливою. Вона часто захищає слабких і не може терпіти несправедливості. Це справжній борець за права та свободу кожної людини. Якщо татуювання не для вас, радимо купити підвіску мальтійський орден — гарний аксесуар та захисний амулет в одній прикрасі.