Онікс: магічні властивості каменю

25 жовтня 2021

камінь онікс

 

Онікс: камінь і його властивості

Різновиди оніксу

Сардонікс

Зелений онікс

Арабський онікс

Білий онікс

Інші різновиди

Історія й родовища оніксу

Як відрізнити натуральний камінь онікс від підробки?

Онікс: магічні властивості каменю

Лікувальні властивості онікса

Камінь онікс: кому підходить за знаком зодіаку?



Онікс, ногат або оніхіон — унікальний натуральний камінь із дивовижним малюнком і багатою історією. Це один із різновидів халцедону, ювелірна сировина для створення прикрас. Агат і онікс — різновиди шаруватого халцедону, тому їх так часто плутають, але характеристики кожного з мінералів унікальні. Сьогодні поговоримо про тисячолітню історію каменю і його популярність в усі часи.

Онікс: камінь і його властивості

За своєю суттю, онікс — це кварц, який насичений різними домішками. За деякими характеристиками самоцвіт нагадує граніт і мармур, але за морозостійкістю, водопоглинанням, твердістю онікс перевершує їх. Унікальна риса каменю — візерунок. У мінералу різноколірні смуги, які виходять як наслідок шарів домішок. Це непрозорий мінерал зі скляним блиском і рівнем твердості 6–7 з 10 одиниць за шкалою Мооса. Деякі образи можуть показувати прозорість до 4 см у глибину.
онікс

У самоцвіту унікальний окрас: він різноманітний, але гармонійний. Колір смуг або ліній залежить від складу й особливостей формування мінералу. На візерунок онікса впливають елемента заліза, оксиди кремнію, хлориди. Але в природному середовищі часто трапляються однотонні зразки з білою або сірою смугою. На товщину смуг впливає температура, за якою зароджувався самоцвіт.

Нерідко можна зустріти інформацію про застосування онікса в будівництві та внутрішньої обробки. Це не зовсім коректні дані, оскільки використовується не мармуровий онікс або мексиканський, який візуально схожий, а гірська порода — мармур. Цей матеріал повністю складається з кальциту, його добувають без особливих зусиль і у великих кількостях, що дає змогу використовувати мармур у будівництві та створенні меблів.

Різновиди оніксу

камінь онікс

Натуральні самоцвіти відрізняються різноманітністю. Зокрема, онікс представлений у природі в кількох варіаціях.

Сардонікс

сардонікс

Популярний різновид оніхіона, який характеризується чергуванням коричневих й білих смуг. З огляду на те, що в складі сардоніксу міститься залізо, камінь набуває червоного відтінку, а зміст алюмосилікатів дає мінералу коричневий колір.

Сардонікс має досить високий ступінь твердості, у порівнянні з іншими представниками класу — 7 одиниць, а значить матеріал може залишити подряпину на склі. У мінералу гарний скляний блиск, тому камінь із давніх часів називають талісманом мислителів. Сардонікс символізує хоробрість, сміливість, міцність духу.

Зелений онікс

зелений онікс

Основа в цьому самоцвіті варіюється від блідо-зеленого до насиченого зеленого кольору. У насиченому кольорі чітко простежується візерунок із шарів, який може бути білим, сірим, коричневим, бурим. Зелений мінерал допомагає людині направити життєву енергетику в потрібне річище, щоби приборкати запальність й домогтися поставленої мети.

Його підносили дипломатам і послам і в наші дні астромінералогія радить дарувати каблучки з оніксом керівникам. Він буде помічником у переговорах, а також допоможе налагодити комунікацію з підлеглими й партнерами. Також зелений онікс високо цінують літотерапевти, оскільки він зміцнює загальний стан здоров’я.

Арабський онікс

Арабський або чорний онікс — найпопулярніший самоцвіт на ринку дорогоцінних каменів. Його основа — чорний колір, але у візерунку також є білі лінії. Арабський онікс має чудовий малюнок, який створює сама природа. Через його візуальні характеристики мінерал часто називають містичним.
арабський онікс

Ще стародавні маги називали мінерал символом мудрості, а також провідником потойбічних сил. Його використовували в таємних ритуалах і обрядах. Сьогодні гемологи радять використовувати чорний ногат тим, хто хоче розвинути проникливість і інтуїцію. Також арабський різновид широко використовується в літотерапії. Його часто радять носити на постійній основі тим, хто хоче викорінити зі свого життя шкідливі звички. Якщо ви будете носити брошки або підвіски з чорним оніксом, ви зможете більш раціонально стежити за власним здоров’ям.

Білий онікс

білий онікс
З білим мінералом люди познайомилися ще на зорі цивілізацій, тому він часто трапляється в різноманітних переказах, міфах, легендах. Водночас серед представників стародавніх цивілізацій була різна думка щодо самоцвіту. У мусульманських країнах білий онікс називали чарівним мінералом, а в африканських регіонах його уникали.

Зразки цього різновиду трапляються в білих відтінках із прожилками білого, жовтого або коричневого кольору. Є мінерал у США, Бразилії, Росії. Найдорожчі зразки добувають на Аравійському півострові, хоча місцеві жителі уникають мінерал, оскільки він асоціюється з очима мерців.

Інші різновиди

онікс

У фаховій літературі також трапляються інші різновиди самоцвіту. Однак, ці зразки частіше використовуються в декоративно-прикладному мистецтві, а не для створення ювелірних виробів. Інші різновиди мінералу:

  • оніксовий агат;
  • карнеол-онікс;
  • халцедон-онікс;
  • тришаровий онікс;
  • сердолік.

Різні камені з цієї групи використовуються в ювелірному мистецтві, декоративно-прикладних ремеслах і створенні предметів інтер’єру. Наприклад, дуже популярні шкатулки із сердоліку й сардоніксу.

Історія й родовища оніксу

камінь онікс

Історія видобутку онікса нараховує кілька тисячоліть. Одним із перших були стародавні єгиптяни. Вони добували мінерал у долині річки Нілу. Основним застосуванням мінералу було декоративно-прикладне мистецтво й архітектура. Самоцвіт використовували для створення споруд, скульптур, світильників, посуду, судин і інших повсякденних дрібниць.

Також його добували у Вавилоні й Ассирії. Найвідоміше застосування каменю — мавзолей Гур-Емір, у якому покояться представники династії Тимуридів. Про ногат згадується і в стародавніх записах про царя Соломона. Згідно з ними, єрусалимський храм був побудований без вікон, але в ньому завжди було прохолодно і світло. Це пов’язано з тим, що всі стіни були створені з оніксу, який добре пропускає світло, але погано пропускає тепло. Азійськими центрами видобутку мінералу стали Афганістан і Туреччина. З цих країн самоцвіт експортували у західні регіони.

Археологи також зафіксували, що мінерал добували в Марокко, Алжирі, Тунісі. Червоні й білі мінерали були головним предметом міжнародного співробітництва між Алжиром і Італією.

Наприкінці 19 століття на ринок добувної промисловості вийшла Мексика, яка потіснила африканські й деякі азійські шахти. Мексиканські зразки цікаві своїм походженням, оскільки мінерали формувалися в процесі вулканічного виверження. Місцеві жителі використовували самоцвіт виключно для сакральних споруд і посуди, а також застосовували його в таємних обрядах поселення.
онікс

Зразки з різних родовищ мають свої особливості:

  1. Пакистанські камені мають зелене, рожеве й жовте забарвлення.
  2. Онікс з Афганістану на ринку представлений у зелених, білих та бежевих відтінках. На цей момент афганські зразки на ринку недоступні.
  3. В Ірані трапляються білі, жовто-коричневі й зелені мінерали.
  4. Туреччина славиться великою кількістю родовищ, але процес видобутку йде слабо. У шахтах трапляються білі, жовто-коричневі, жовто-зелені й бежеві зразки.
  5. Поступово в Єгипті виснажуються природні ресурси, тому видобуток онікса в цій країні йде дуже повільно. Однак, саме в Єгипті видобувається популярний медовий онікс.
  6. Мексиканські зразки характеризуються рожевим і зеленим кольором із характерними плямами та смужками. Також тут добувають рідкісні плямисті жовті онікси.

У різних країнах зосереджено чималу кількість шахт із видобутку онікса. Однак, сам видобуток у цей момент здебільшого розвивається слабо. Запасів онікса в землі ще багато, чим пояснюється поширеність мінералу і його вартість.

Як відрізнити натуральний камінь онікс від підробки?

каблучка з оніксом
Попри те, що онікс не можна назвати дорогим мінералом, на ринку трапляються підробки з пластику. Також нерідко замість онікса пропонують агат, який коштує дешевше. На щастя, неозброєним поглядом можна зрозуміти оригінал перед вами або підробка, якщо знати деякі секрети.

По-перше, вага. Якщо взяти в ліву руку онікс, а в праву — агат, то різниця буде помітною. Справжній мінерал буде набагато важче. Підробка із синтетичного матеріалу або навіть агат буде легше.

По-друге, вартість. Онікс можна купити за демократичним цінником, але це напівдорогоцінне каміння, тому навряд чи який-небудь продавець буде продавати його за копійки. Подивіться, скільки коштують кулони з напівдорогоцінним камінням або інші вироби з оніксу у вашому регіоні й тільки після цього купуйте аксесуар.

Також зверніть увагу на малюнок. Візерунок на фальшивках часто виглядає як крайність: це або дуже чіткі лінії, або бляклі смуги. Справжній камінь онікс створений природою, тому в ньому апріорі не може бути чітких намальованих ліній, водночас смуги на камені часто окреслені.
камінь онікс

Прозорість також може стати критерієм, але тут потрібно бути обережним. Річ у тому, що трапляються в природі непрозорі мінерали, але в більшості випадків зразки просвічуються до 4 см у глибину. Фальшивка ж буде щільною й непрозорою. Якщо вам здається, що перед вами оригінальний камінь, але сумніви є, ви можете вимагати сертифікат на мінерал, який видає гемологічним центром України.

Ще одним критерієм достовірності може стати час, але тут неможливо буде дізнатися про це перед покупкою. Річ у тому, що унікальний окрас недобросовісні майстри домагаються хімічним засобом, за допомогою реагентів. Ці хімічні речовини погано реагують на світло, воду, жирові виділення й інші зовнішні впливи, тому з часом забарвлення піде й перед вами буде бляклий камінь.

Онікс: магічні властивості каменю

Онікс високо цінували ще представники стародавніх цивілізацій. Ще стародавні єгиптяни говорили про потужну чоловічу енергетику каменю. У більшості стародавніх народів камінь сприймали як помічника лідера, який може повести за собою народ. Це мінерал людини, який точно знає, чого хоче і сміливо йде до своєї мети.

Стародавні ацтеки називали його символом мужності. На їхню думку, камінь забирав страхи людини, тому воїн ставав хоробрим, але наділяв людини холодним розумом. Також його дарували вождям, оскільки мінерал допомагає приборкати запальність і емоційність, викликати поваги оточуючих і стати справжнім лідером племені. Сучасні езотерики радять носити вироби з оніксу боязким і скромним людям: камінь дарує людині впевненість у собі.

У Стародавній Індії ногат сприймали як оберіг проти пристріту, негативної енергії, ворогів. Його часто дарували синам, оскільки вірили, що мінерал може запобігти нещасним випадкам і трагедії. Також нерідко трапляються джерела, у яких оніхіон розглядається як талісман для чоловічої сили й мужності.

Гемологи радять носити золоті прикраси з оніксом, щоб здобути позитивний настрій. Але водночас срібні прикраси з напівдорогоцінним камінням зможуть нейтралізувати чоловічу енергетику мінералу, тому їх можуть носити жінки без впливу на свій характер.

онікс

Якщо подивитися на думку гемологів, то можна помітити цікаву закономірність. Найбільшу увагу експерти приділяють чорному оніксу. На їхню думку, самоцвіт здатний підвищити внутрішню енергію, розкрити потенціал і зміцнити дух людини. Водночас краще носити саме каблучку чоловіку, а для жінок краще вибрати срібні сережки з напівкоштовним камінням.

Цікаво, що онікс — вимогливий мінерал. Він підійде не кожній людині та справа не зовсім в астромінералогіі. Вважається, що оніхіон підійде тільки людині з позитивним поглядом на світ. Тільки оптимісти зможуть акумулювати енергетику самоцвіту й направити собі на користь. Якщо людина схильна до меланхолії, самоцвіт може зіграти злий жарт і занурити власника в зневіру.

Лікувальні властивості онікса

онікс
Літотерапія цінує онікс за різноманітність його лікувальних властивостей. Чим чіткіше й більше смуги, тим сильніше енергетика каменю. Самоцвіт здатний зняти симптоми простудних захворювань: прибирає головний біль, знижує температуру, усуває лихоманку. Також мінерал впливає на центральну нервову систему: позбавить від безсоння, знизить рівень стресу, захистить від депресії.

Вплив самоцвіту також залежить від відтінку й різновиду. Чорний камінь позбавить від дефектів мовлення, а червоний — покращує здоров’я репродуктивних органів. Зелені мінерали мають позитивний вплив на весь організм: зміцнюють імунітет, підвищують тонус, дарують позитивну енергетику.

Камінь онікс: кому підходить за знаком зодіаку?

Астромінералогія — молода дисципліна, яка розкриває зв’язок між каменем і знаком зодіаку. Астромінералогія стверджує, що можна вибрати ідеальний талісман, якщо орієнтуватися на свій знак зодіаку й мету, яку ви ставите перед амулетом. Онікс — не виняток, він підходить багатьом знакам зодіаку, але впливає на них по-різному:

підвіска з оніксом
  • Овнам мінерал подарує емоційну стабільність і рівномірне досягнення своєї мети;
  • Тельці зможуть позбутися від шкідливих звичок і почати здоровий спосіб життя, якщо вони довго на це збиралися з цією думкою;
  • чоловікам-Ракам краще подивитися онікси з блакитним забарвленням, оскільки він подарує їм впевненість у собі, а жінки оцінять червоні мінерали, які розкривають їхню привабливість;
  • Леви прагнуть до завоювання уваги оточуючих і онікс може в цьому допомогти: підвищить комунікабельність і подарує рішучість;
  • Діви з оніксом знайдуть спокій, перестануть залежати від думки оточуючих і зміцнять свій дух;

камінь онікс

  • для Терезів камінь може стати талісманом удачі й дають змогу не турбуватися про майбутнє;
  • чорний онікс стане ідеальним супутником для Скорпіона: він захистить їх від стресу й депресії, а також подарує гармонію із собою й навколишнім світом;
  • довірливим Стрільцям цей камінь може послужити як оберіг від заздрості, негативних емоцій, злих людей;
  • ідеальним талісманом онікс стане для Козерога і стане потужним поштовхом для особистісного та кар’єрного зростання;
  • самоцвіт поліпшить інтуїцію Водоліїв, а також допоможе долати всі перешкоди на своєму шляху.

Однак, не для всіх онікс стане хорошим амулетом. Риби, які схильні до меланхолії й депресії, під впливом полосчатого мінералу можуть прагнути до аскетизму. Близнюкам, творчим і різнобічним особистостям, не радять носити камінь. Онікс допомагає прагнути до однієї мети, що часто неприємно Близнюкам.