Володимирська тіара — історія знаменитої прикраси

24 січня 2022

Володимирська тіара — відома коштовність, яка нині перебуває в королівській скарбниці Єлизавети II. Дорогоцінність виглядає воістину розкішно, привертає увагу інкрустаціями великих діамантів. Багатьом цікава історія походження цього знаменитого аксесуара, і сьогодні ми її розповімо.

володимирська тіара

Особливості аксесуара

У 80-х роках XIX століття князь Володимир Олександрович, який був сином Олександра II, подарував своїй дружині, Марії Мекленбург-Шверінській, немислиму коштовність — химерну тіару з 15 діамантових кілець, перехрещених між собою. Усередині кожного кола укладено кулон із натуральними морськими перлами. Її виготовлення князь довірив відомому на той момент ювелірному будинку «Болін».

володимирську тіару

Тіара стала «Володимирською» і згодом стала відомою у всьому світі. Історія тіари розпочалася майже 150 років тому й за цей час змінила 4 власника, пережила революцію, зміну влади та з майна Романових стала власністю британської королівської родини.

Перша власниця Володимирської тіари

володимирська тіара фото
Перша повноправна власниця коштовності — княгиня Марія Павлівна, дружина Володимира Олександровича. Відповідно до історії, вона була вольовою, владною й певною мірою корисливою жінкою. Ходили чутки, що вона розраховувала на російський престол для одного зі своїх синів. Її планам не вдалося здійснитися, і це місце зайняв Микола II.

Не треба й гадати, що княгиня погано відгукувалася про чинного правителя, щиро вважаючи його надто слабовільним та непродуманим. Палац чинного правителя став осередком опозиційних сил із боку близьких родичів. Їхнє негативне ставлення позначалося не тільки на Миколі II, а й на імператриці Олександрі Федорівні. До речі, з нею княгиня вела негласну боротьбу, намагаючись перевершити в дорожнечі нарядів та коштовностей. За допомогою Володимирської тіари та інших не менш дорогих прикрас вона незмінно перевершувала діючу імператрицю.

Операція з повернення Володимирської тіари

Перший серйозний удар повалився на княгиню Марію Павлівну на початку XX століття, коли помер її чоловік Володимир Олександрович. Потім пішла низка негод. Раптом розпочалася революція. Княгині довелося залишити рідне місто й перебратися на Кавказ. Поспіхом забрати навіть найцінніше не вдалося. Усі коштовності залишилися у Володимирському палаці, і віднайти їх знову тривалий час було неможливо.

За першої нагоди Марія Павлівна доручила забрати королівські коштовності, включно з Володимирською тіарою, своєму другу, Альберту Стопфорду. Він був близький до князівської сім’ї й коли ще Володимир Олександрович був живий, був посильним і виконував особисті доручення. До того ж, Альберт був великим знавцем ювелірної справи й міг визначити, які ювелірні вироби стояли дорожче за інших і які потрібно забирати насамперед.
володимирська тіара меган маркл

Марія Павлівна та Стопфорд ретельно продумали план, як викрасти Володимирську тіару з палацу, щоби жодна душа не дізналася про це. Далі історія поділяється на дві версії. Одна говорить, що друг сім’ї переодягся в жінку і, не привертаючи уваги, проникнув у королівську скарбницю. Інша — що приїхав до Володимирського палацу разом із молодшим сином Марії Павлівни, князем Борисом. Обидва одягли простий одяг, зуміли пройти повз охоронця і викрали Володимирську тіару, а разом із нею 2 валізи аксесуарів. Альберт мав необхідні дипломатичні документи, завдяки яким зміг вивести 244 золотих та срібних виробів до Англії.

Новий ковток життя коштовності

Незабаром влада в Росії змінилася, і навіть у нинішньому притулку Марія Павлівна вже не почувалася безпечно. Їй довелося вирушити до Лондона, де вона й отримала свої прикраси, включно з Володимирською тіарою.

тіара володимирська
Дивом у ті часи не пограбували маєток Володимира Олександровича. Деякі історики вважають, що це заслуга Максима Горького, який переконав чинну владу розмістити в цій будівлі Будинок вчених.

Згідно з достовірними джерелами, Велика княгиня покинула цей світ у 20 році минулого століття. До своєї смерті вона встигла заповісти майно, включно з Володимирською тіарою та іншими прикрасами з діамантами, своїм дітям. Саме тіару отримала єдина дочка — Олена Володимирівна. Оскільки вона була емігранткою та засобів для існування практично не було, їй довелося продати родинну реліквію за 28 000 фунтів. Новою власницею коштовності стала Марія Текська — бабуся чинної королеви Єлизавети II.

Володимирська тіара — майно британської королівської сім’ї

Королева Марія була великою шанувальницею прикрас, і вона подарувала Володимирській тіарі, фото якої можете переглянути нижче, нове життя. Щоправда, вона віддала прикрасу ювелірам на маленьку модифікацію. Після доопрацювання в комплект до перлів та діамантів з’явилися великі смарагдові вставки — лише 15 каменів, які вилучили з індійської діадеми, яка є в королівській скарбниці.

У другій половині минулого століття Володимирська тіара перейшла до Єлизавети II, і вона стала її улюбленим головним убором. Королева досі носить тіару на різні офіційні заходи та урочистості. Багато хто вважає, що саме Володимирська тіара принесла Єлизаветі II удачу та довголіття.
історія володимирської тіари