Золото та срібло без проби: як ставитися до таких прикрас?

30 січня 2022

Багато хто хоче носити дорогоцінні прикраси, щоби продемонструвати відмінне почуття стилю та високий соціальний статус. І під час покупки ювелірних прикрас дуже важливо купити якісний виріб із хорошими експлуатаційними властивостями та першокласним виглядом. Якщо це про вас, рекомендуємо купити срібло чи золото з пробою.

У будь-якій державі золото або срібло, призначені для продажу, таврують. Це свідчення того, що це справжній шляхетний метал тієї чи іншої проби. Водночас золото або срібло без проби все ж таки зустрічається. Це можливо, якщо купуєте ювелірну прикрасу в приватного ювеліра або отримуєте його в подарунок або в спадок. Якщо не впевнені, з якого металу зроблено аксесуар, його потрібно перевірити та зрозуміти причину, чому немає проби.
золото без проби

Чому в золота чи срібла немає проби?

Золото або срібло в деяких випадках можуть не мати тавра — і вони однаково залишаються благородними металами. Але важливо розуміти, що проба дуже важлива, оскільки за її наявності можна переконатися у якості коштовністі і головне — співвідношення шляхетного металу та лігатури. Наявність лігатури (додавання в метал різних металів) змінює колір золота або срібла й надає прикрасі кращі експлуатаційні властивості.

як визначити золото без проби

Якщо у вас виникло питання, чому на срібній або золотій каблучці немає проби, то ми підготували кілька поширених причин:

  • якщо ставите питання, чи може золото бути без проби, то маєте знати, що раніше до маркування ставилися не так суворо, часто її взагалі не було — і ваша прикраса може бути старовинною;
  • друк проби просто стерся згодом через м’якість металу — якщо у виробі додано мало лігатури;
  • можливо, ваша коштовність піддавалася реставрації чи перетопленню;
  • на золоті чи сріблі не буде проби, якщо прикраса виготовлена ​​у невеликій серії кустарного виробництва;
  • унікальні вироби ручної роботи, які не були представлені в мас-маркеті, також швидше за все будуть без проби;
  • прикраси з інших країн, особливо з туристичним напрямком — у Туреччині, Греції, Іспанії, Італії часто продають весільні обручки зі срібла або золота та інші вироби без проби — продаж немаркованих коштовностей не заборонено;
  • є ймовірність, що виріб, заявлений як золотий, належить до розряду біжутерії.

Як перевірити золото та срібло без проби?

Якщо до вас потрапила досить дорога прикраса, у справжності якої ви не впевнені без проби, то можете швидко перевірити її навіть у домашніх умовах. Є кілька способів перевірки, які доступні для всіх і кожного:

срібло без проби
  1. За допомогою магніту. Золото і срібло дуже слабко притягуються до магніту, і то через наявність лігатури в складі. Якщо золота або срібна прикраса буквально липне до магніту, то благородного металу в сплаві мало чи немає взагалі. Такий виріб не зможете здати в ломбард або продати.
  2. За допомогою йоду та оцту. Під час взаємодії йоду чи оцту зі шляхетним металом хімічної реакції не виникне. Зануріть аксесуар в оцет. Якщо метал не змінив колір і не потемнів, то перед вами справжнє золото чи срібло.
  3. За допомогою хліба. Досить неординарний спосіб, проте ефективний. Помістіть прикрасу у свіжий чорний хліб і залиште в ньому кілька днів. Після цього часу розламайте вже черствий хліб і оцініть металі. На золоті чи сріблі, навіть якщо воно без проби, не має бути слідів цвілі або окислення.
  4. За допомогою ляпісного олівця. Намочіть виріб та проведіть по ньому ляпісним олівцем. Після висихання на благородному металі не має бути жодних слідів.
  5. З допомогою запаху. Мабуть, це найпростіший спосіб визначення, справжнє золото чи срібло чи ні. Просто понюхайте виріб. Якщо воно виготовлене зі шляхетного металу, то нічим пахнути не буде. А звичайний метал має характерний запах, нехай і слабко виражений.

Усі перелічені способи ефективні, але найнадійніше звернутися до ювелірного майстра, який точно знає, як визначити справжність благородного металу. Ця процедура досить швидка, а після неї видається гарантія. Справжність золота чи срібла, і навіть визначення проби провадиться в пробірній палаті України.

Які проби золота та срібла бувають?

як визначити срібло без проби
Золоті вироби можуть бути 375, 500, 585, 700, 999 проби. Причому в останній — найбільший вміст золота в сплаві. Оптимальною пробою вважається 585, оскільки виріб даного маркування має гарні експлуатаційні властивості та першокласний вигляд, які не погіршується за умови своєчасного чищення. Інші проби найчастіше застосовуються ні у ювелірній сфері, а промисловості, стоматології, діяльності банків.

Зі сріблом така ж ситуація. Є такі маркування: 800, 830, 875, 925, 999. Для ювелірних прикрас має використовуватись 925. У ній міститься 92,5 % чистого аргентуму, а решту складає лігатура для покращення експлуатаційних властивостей.

Чи можна здати в ломбард чи продати срібло та золото без проби?

Золоті прикраси купують не тільки, щоби носити та доповнювати стилістичний образ. Це вигідне вкладення, яке дає змогу з необхідності продати прикрасу та отримати за неї ті самі гроші. І суттєву роль відіграє той факт, що золото з роками не знецінюється. Це стратегічний запас як цілої країни, так і кожної людини окремо.

золото без проби ціна

Якщо хочете отримати гроші за золотий чи срібний виріб без проби, то доцільно звернутися до ломбарду. Там зможуть визначити цінність срібної обручки або іншого принесеного аксесуара та за вашого бажання купити його. Але враховуйте, що справжню вартість виробу в ломбарді не дізнаєтесь. Вам запропонують досить занижену ціну за золоту чи срібну прикрасу, оскільки така специфіка роботи таких закладів — видавати гроші під заставу коштовностей та інших цінних речей.

Як уберегти себе від фальшивого золота чи срібла?

Не дивно, що вироби із золота або срібла без проби викликають недовіру. Але ще більшу досаду спричиняють фальшиві коштовності, на яких встановлена ​​проба. Нечесні ювелірні виробники часто здають на пробу лише частину виготовлених виробів. Наприклад, тільки замки сережок, браслетів та ланцюжків. Після отримання заповітної проби вони доповнюють основою прикраси зі звичайного металу.

У цьому плані небезпечні й закордонні прикраси з Ізраїлю, Китаю чи Італії, адже перевіряють не всі вироби із партії, а лише вибірково. Ще більший ризик купувати коштовності на туристичних турецьких, іспанських та ізраїльських курортах. Ви не зможете перевірити золото на відпочинку, а отже, великий ризик, що купите біжутерію за ціною золота.

чи приймають золото без проби

Навіть, купуючи золото чи срібло у великих мережевих магазинах, не зможете вберегти себе від фальшивки. Сплав міді та цинку часто видається за дорогоцінний метал, а виробники без підозр сумління таврують його найкращою пробою.

Якщо хочете купити срібний хрестик, золоту каблучки, сережки, браслети на руку, комбінований ланцюжок, звертайтеся до перевіреного ювелірного товариства, щоби з необхідності можна було продати, залишити під заставу або, елементарно, полагодити виріб.